Komunikaty PR

Osoby szukające mieszkania były zdezorientowane (podsumowanie II kwartału 2024)

2024-07-09  |  11:00
Biuro prasowe
Kontakt

Rafał Bieńkowski
NNV Sp z o.o.

ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 1
10-457 Olsztyn Olsztyn
rafal.bienkowski|nnv.pl| |rafal.bienkowski|nnv.pl
+48 690 303 185
https://www.nieruchomosci-online.pl/

Jak wynika z danych Nieruchomosci-online.pl, w II kwartale osoby planujące kupno mieszkania znalazły się na huśtawce nastrojów. Z jednej strony ceny na rynku wtórnym w wielu miastach w końcu wyhamowały. Z drugiej – rynek stał się jeszcze bardziej nieprzewidywalny z powodu zamieszania wokół rządowego programu Kredyt #naStart.          

MOCNIEJ WCISNĘLIŚMY PEDAŁ HAMULCA 

W II kwartale Kowalscy zdecydowanie mniej chętnie rozglądali się za mieszkaniami z rynku wtórnego – zainteresowanie ogłoszeniami w portalu Nieruchomosci-online.pl spadło o jedną czwartą w porównaniu do I kwartału. Liczba kontaktów, jakie osoby poszukujące nawiązywały z ogłoszeniodawcami, od początku roku spada z miesiąca na miesiąc.

Warto zauważyć, że spadek zainteresowania bardziej widoczny był przy mieszkaniach większych niż kawalerki. Na własnej skórze odczuło to prawie 50 proc. agentów, którzy wzięli udział w badaniu nastrojów Nieruchomosci-online.pl. W przypadku mieszkań 1-pokojowych, mniejszy ruch w swoich biurach zauważyło natomiast 32 proc. pośredników.     

Przesadą byłoby mówienie o załamaniu popytu, ale na pewno doszło do mocniejszego wciśnięcia pedału hamulca przez poszukujących. Dostępność kredytów cały czas jest ograniczona, ceny mieszkań w najpopularniejszych metrażach pozostają wysokie, do tego doszło jeszcze zamieszanie wokół programu Kredyt #naStart. Wielu kupujących było zdezorientowanych, bo kolejny raz przekładane jest jego uruchomienie, tym razem na początek 2025 r. Mogło być więc tak, że część osób postanowiła wstrzymać się z poszukiwaniami w oczekiwaniu na ostateczną decyzję polityków – mówi Rafał Bieńkowski z Nieruchomosci-online.pl.  

W II kwartale 2023 r., kiedy było już przesądzone, że ówczesny Bezpieczny Kredyt 2% rusza od lipca, zainteresowanie mieszkaniami było o 17 proc. wyższe niż obecnie o tej porze roku – dodaje Bieńkowski.  


Waszym zdaniem…
Czy państwo powinno dopłacać do kredytów?

Karolina, 29 lat:  

– Każdy program dopłat to stymulowanie popytu, który może wyłącznie podnieść ceny i zmniejszyć dostępność mieszkań dla społeczeństwa. To dziesiątki miliardów zł, których brakuje chociażby w NFZ na leczenie ludzi, którzy naprawdę potrzebują pomocy.

Robert, 36 lat:

Dobrze jest dziś inwestować w nieruchomości, kawałek ziemi, a w przyszłości w dom, ale najpierw młodzi ludzie muszą sobie zagwarantować mieszkanie. Ten fundament jest najważniejszy, dlatego jak najbardziej wskazane jest wspieranie, np. młodych małżeństw, w zaciągnięciu kredytu.  

Marcin, 39 lat:

– Jeśli program Kredyt #naStart rzeczywiście wystartuje, zaszkodzi całemu rynkowi nieruchomości, a tym samym tym wszystkim, którzy będą chcieli kupić mieszkanie. 

 

JAKO KUPUJĄCY MAM WYBÓR, JAKO SPRZEDAJĄCY MAM TRUDNIEJ

Zainteresowanie mieszkaniami spadło, a liczba ogłoszeń dalej pęczniała – w II kwartale było ich o 14 proc. więcej niż w I kwartale. Zdaniem analityków Nieruchomosci-online.pl można wskazać kilka możliwych powodów, dlaczego tak się działo. 

Po pierwsze – następuje naturalna odbudowa oferty po jej załamaniu w 2023 r. przez BK2%. Po drugie – liczba ogłoszeń na rynku wtórnym rośnie też dlatego, że więcej oferują deweloperzy. Wielu właścicieli, widząc to, decyduje się więc na sprzedaż posiadanego mieszkania i przeprowadzkę do nowego, już z rynku pierwotnego. Po trzecie – niektórzy właściciele być może przestali już wierzyć w program Kredyt #naStart i szansę na większy zysk, dlatego nie odwlekają już decyzji o wystawieniu mieszkania na sprzeda.

Nie bez znaczenia może być też sytuacja na rynku najmu. Rentowność na nim od pewnego czasu spada, najemcy mogą przebierać w ofertach, dlatego część inwestorów przekierowuje mieszkania do sprzedaży. 

Osoby sprzedające dłużej czekają też na kupca, przez co mieszkania dłużej pozostają w ofercie. Jak wynika z czerwcowego badania nastrojów rynkowych przeprowadzonego przez Nieruchomosci-online.pl, w przypadku kawalerek wydłużenie czasu sprzedaży w porównaniu do 2023 r. odczuło 49 proc. pośredników. W przypadku większych mieszkań takie spostrzeżenie miało aż 69 proc. agentów.  

 

MOŻEMY ŁATWIEJ COŚ URWAĆ      

Analiza średnich cen ofertowych dostarcza kupującym raczej dobrych wieści. Jak wskazują nasze cokwartalne dane, ceny mieszkań z drugiej ręki w wielu miastach już nie rosły lub wzrosły w bardzo niewielkim stopniu – podkreśla Rafał Bieńkowski z Nieruchomosci-online.pl.

W przypadku kawalerek, w pięciu miastach wojewódzkich średnia cena ofertowa metra kwadratowego praktycznie nie drgnęła w porównaniu do I kwartału br. (Warszawa, Kraków, Kielce, Olsztyn, Zielona Góra), a w siedmiu wzrosła zaledwie o 1-2 proc. (Gdańsk, Gorzów Wlkp., Lublin, Poznań, Szczecin, Toruń, Wrocław). Na palcach jednej ręki można wskazać stolice regionów, w których podwyżka przeciętnej stawki była większa. Na marginesie – Katowice to miasto, które zaliczyło nawet zauważalny spadek średniej ceny.   

W kategorii „dwójek” sytuacja była podobna. Gorzów Wlkp. zanotował spadek średniej ceny o ponad 1 proc., cztery miasta utrzymały stawki (Warszawa, Wrocław, Kraków, Lublin), a siedem zanotowało nieznaczne podwyżki o 1-2 proc. (Katowice, Łódź, Olsztyn, Opole, Poznań, Rzeszów, Szczecin). Owszem, także i tu zdarzały się miasta ze wzrostem 3-6 proc. k/k, ale było ich wyraźnie mniej niż w poprzednich kwartałach.

W relacjach agentów nieruchomości coraz częściej pojawiają się wzmianki o większej elastyczności osób sprzedających podczas negocjacji. Na niektórych rynkach urwanie 5-10 proc. z ceny ofertowej nie jest już tak trudne jak kilka miesięcy temu. Wygląda więc na to, że właściciele mieszkań w niektórych miastach spuścili z tonu, jeśli chodzi o swoje oczekiwania. Prawdopodobnie zdali sobie sprawę, że liczba ofert na rynku jest duża w stosunku do aktualnego niskiego popytu – mówi Rafał Bieńkowski.  


Waszym zdaniem…
Kogo stać dziś na kupno mieszkania? 

Maja, 22 lata:  

– Ludzi w podeszłym wieku, z doświadczeniem życiowym i już zaoszczędzonymi pieniędzmi. Na pewno nie młodych. Bardzo trudno jest jakkolwiek oszczędzać, wynajmując dziś mieszkanie.  

Aneta, 23 lata:

– Osoby, które mają stabilną pracę, ponieważ stać je na kredyt. Ale ludzie, którzy są freelancerami lub pracują na umowie-zleceniu, nie mają na to szans.  

Jarosław, 51 lat:

– Wydaje mi się, że osoby, które mają przede wszystkim wsparcie rodziny. Bo młodych bez takiego wsparcia na mieszkanie nie stać. Obojętnie, jak dobrej pracy by w tej chwili nie mieli.  

 

WIĘCEJ RODZIN, MNIEJ INWESTORÓW  

Jeśli chodzi o zachowania kupujących, II kwartał przyniósł dwie zauważalne zmiany. 

Po pierwsze – wzrosła nieco aktywność rodzin z dziećmi (z 21 do 23 proc.). Można to wiązać z obietnicą Kredytu #naStart, który w znacznym stopniu skierowany ma być właśnie do rodzin wielodzietnych. Poważne zgrzyty w koalicji rządzącej odnośnie do przyszłości programu pojawiły się na przełomie maja i czerwca, dlatego jeszcze w kwietniu i połowie maja rodziny mogły częściej robić rozeznanie na rynku mieszkaniowym, co ma odzwierciedlenie w statystykach.  

Po drugie – spadł nieco odsetek osób planujących kupić mieszkanie na cel inwestycyjny (z 7 do 5 proc.). To z kolei można wiązać z trudniejszą z perspektywy inwestora sytuacją na rynku najmu. Mieszkania nie wynajmują się już z dnia na dzień i coraz częściej można spotkać się z obniżkami. Przez to rentowność spada, więc zainteresowanie kupnem lokali na wynajem również. 

Oto za jakimi mieszkaniami najczęściej rozglądały się poszczególne grupy poszukujących...  

 • Para:
  liczba pokoi – 2 (tak deklarowało 72 proc. ankietowanych) i 3 (18 proc.)
  powierzchnia – 40 mkw. (39 proc.) i 30 mkw. (25 proc.)
 • Singiel:
  liczba pokoi – 2 (51 proc.) i 1 (44 proc.)
  powierzchnia – 30 mkw. (39 proc.) i 40 mkw. (27 proc.)
 • Rodzina z dziećmi:
  liczba pokoi – 3 (52 proc.) i 2 (33 proc.)
  powierzchnia – 50 mkw. (25 proc.) i 70/60/40 mkw. (po 18 proc.) 
 • Cel inwestycyjny:
  liczba pokoi – 2 (59 proc.) i 1 (25 proc.)
  powierzchnia – 40 mkw. (30 proc.) i 30 mkw. (29 proc.) 
   

  Cytowane komentarze zostały zebrane przez Nieruchomosci-online.pl 25 czerwca i 3 lipca 2024 r.

   
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: NNV Sp z o.o.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Gospodarka Baton lodowy Snickers® Nie rozczarujesz się! Poznaj kampanię kultowego przysmaku Biuro prasowe
2024-07-18 | 13:00

Baton lodowy Snickers® Nie rozczarujesz się! Poznaj kampanię kultowego przysmaku

Słoneczna pogoda i wakacyjny klimat za oknem odwracają Twoją uwagę od piętrzących się dokumentów na biurku? A może myśli same uciekają na plażę i nic na to nie poradzisz?
Gospodarka Czy nowe przepisy budowlane wpłyną na ceny mieszkań
2024-07-18 | 01:00

Czy nowe przepisy budowlane wpłyną na ceny mieszkań

Czy nowe regulacje dotyczące budowy mieszkań, zobowiązujące m.in. do budowy placu zabaw w każdej inwestycji i większego rozrzedzenia zabudowy podniosą koszty realizacji projektów?
Gospodarka Pacjenci chcą powołania zespołu Apteka dla Pacjenta przy ministrze zdrowia
2024-07-17 | 12:55

Pacjenci chcą powołania zespołu Apteka dla Pacjenta przy ministrze zdrowia

Na agendzie publicznej coraz częściej podejmowany jest problem ograniczonej dostępności aptek dla pacjentów, a co za tym idzie – leków i opieki farmaceutycznej. Ostatnia

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Branża tytoniowa alarmuje o drastycznych podwyżkach akcyzy. Są kilkukrotnie wyższe od zaplanowanych do 2027 roku

Ministerstwo Finansów chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała obowiązująca od 2022 roku mapa akcyzowa, czyli porozumienie wypracowane po długich konsultacjach z rynkiem. Już w przyszłym roku akcyza na wyroby tytoniowe, zamiast o pierwotnie zakładane 10 proc. na wszystkie kategorie wyrobów, ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Nowością jest objęcie podwyżkami również płynów do e-papierosów, na które w 2025 roku akcyza wzrośnie o 75 proc.

Bankowość

Większość małych i średnich firm przez całą swoją działalność nie zmienia banku. Wysoko oceniają dostępność do usług bankowych

Mikro-, małe i średnie firmy są surowymi recenzentami usług bankowych, ale mimo to ich ocena pozostaje dość wysoka – mówi Wojciech Terlikowski z CBM Indicator. Kredyt bankowy jest drugim – po środkach własnych – najpopularniejszym źródłem finansowania działalności MŚP, ale firmy chętnie korzystają również z kredytów inwestycyjnych czy kart kredytowych. Są zainteresowane także dodatkowymi usługami ze strony banków, np. doradztwem przy pozyskiwaniu środków UE. Ekspert wskazuje, że to przekłada się na lojalność klientów – przedsiębiorcy przywiązują się do banków i rzadko je zmieniają.

Przemysł

W Polsce rośnie tempo robotyzacji. Pod względem zaangażowania robotów w przemyśle przegrywa wyścig z innymi krajami regionu

Z niemal 18 tys. robotów zainstalowanych w sektorze przetwórstwa przemysłowego Polska znajduje się na szóstym miejscu w UE. Jednak na 10 tys. pracowników zatrudnionych w tej branży przypada 54,6 robota, znacznie mniej niż nie tylko na Zachodzie, ale i w krajach Grupy Wyszehradzkiej. Jednocześnie 76 proc. przedsiębiorców badanych przez Polski Instytut Ekonomiczny zgadza się, że robotyzacja i automatyzacja będzie coraz bardziej stanowiła o przewadze konkurencyjnej firm na rynku.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.