Co łączy katedrę Notre Dame z łódzką kamienicą?
Co łączy katedrę Notre Dame w Paryżu, łuk triumfalny we Francji i bazylikę w Krakowie z jedną z łódzkich kamienic? Te ikoniczne budowle nie tylko zachwycają swoją architekturą, ale także przechodzą odnowę dzięki innowacyjnej technice oczyszczania laserowego, przywracającej im dawny blask. Za wszystkim stoi jedna firma z Polski.
Katedra Notre-Dame w Paryżu to jedna z najsłynniejszych budowli sakralnych na świecie. Co roku odwiedza ją około 12 milionów turystów. Pożar w 2019 roku, w którym spłonął doszczętnie dach oraz fragmenty kamiennego sklepienia, wstrząsnął całym światem. Od pięciu lat trwają intensywne prace rekonstrukcyjne, mające na celu przywrócenie jej dawnej świetności. Polska firma specjalizująca się w laserowym oczyszczaniu detali architektonicznych zaangażowała się w renowację, usuwając sadzę i zanieczyszczenia zawierające ołów bez ryzyka uszkodzeń i narażania na wdychanie szkodliwego pyłu.
Jak odnawiać, aby nie zaszkodzić?
W ostatnich latach głośno było o przypadkach nieudanych konserwacji zabytkowych obiektów. Przykładem może być zamek Matrera w Hiszpanii, którego odbudowa wzbudziła wiele kontrowersji, bowiem zachowane resztki dawnych murów włączono w nową konstrukcję. Niefachowa konserwacja nierzadko doprowadza do nieodwracalnych zmian. Naruszenie właściwości chemicznych oryginalnej elewacji może uniemożliwić przywrócenie obiektowi oryginalnego wyglądu i zmniejszyć jego wartości artystyczne i historyczne.
– Nasi specjaliści odwiedzili z laserem już 11 państw, ale to właśnie Polska jest krajem, gdzie wykonaliśmy najwięcej prac. Jedną z najbardziej efektownych wizualnie realizacji jest Kamienica Siemensa przy Piotrkowskiej 96 w Łodzi. Technologia oczyszczania laserowego staje się standardem w renowacjach cennych obiektów zabytkowych i wynika to z jej głównej zalety, jaką jest bezinwazyjność. Daje przewagę nad wszelkimi innymi technologami, zwłaszcza w przypadku bardzo zniszczonych powierzchni – mówi Bartłomiej Łotys, właściciel firmy IR Laser.
Krakowska Bazylika Mariacka to kolejny przykład wykorzystania technologii laserowego oczyszczania. Dzięki temu unikalne zdobienia i detale architektoniczne pozostaną nienaruszone. Konserwacji podlegają m.in. wieża kościoła i korona królewska znajdująca się na szczycie hejnalicy. Prace przy tym ostatnim elemencie zostały już wykonane i miały na celu powstrzymanie dalszej destrukcji zabytku. Koronę oczyszczono, dokonano niezbędnych napraw i wykonano nowe złocenia. Prace zakończą się w 2025 roku.
– Technologia laserowa umożliwia nam wykonywanie niezwykle precyzyjnych prac, takich jak odkrywanie zamalowanych malowideł czy czyszczenie powierzchni w taki sposób, aby zachowała swój zabytkowy charakter. Każda wykonana przez nas realizacja to ogromny powód do dumy, bowiem przywracamy świetność wyjątkowym i niepowtarzalnym obiektom architektonicznym w Polsce i Europie – dodaje Bartłomiej Łotys.
Polskie perełki
Kamienica Siemensa w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 96 to perła architektury na miarę prestiżowej zabudowy Berlina czy Wiednia. Budynek wyróżnia styl klasycznego modernizmu — monumentalna fasada, ogromne przeszklenia, unikatowe detale i zdobienia, niepowtarzalna stolarka okienna, kamienna elewacja. Ponad 100-letnia kamienica pierwotnie była siedzibą firmy Siemens, a po wojnie zajmowały ją znakomite redakcje prasowe. Dzięki przeprowadzeniu precyzyjnych prac renowacyjnych i konserwatorskich budynek zachowa swój oryginalny, unikalny wygląd, mając szansę stać się jednym z najbardziej reprezentacyjnych obiektów na łódzkiej starówce. W kamienicy powstaną luksusowe apartamenty i lokale usługowe.
– Decyzja o renowacji tego konkretnego budynku wynika z jego wyjątkowej architektury – całe centrum Łodzi jest secesyjne a tu mamy kamienicę jakby przeniesioną z innego nowego świata. Kamienna fasada a w szczególności wszelkie w niej zdobienia są bardzo wymagające jeśli chodzi o renowację. Długo szukaliśmy właściwej techniki czyszczenia piaskowca. Laser okazał się idealny z kilku powodów. Przede wszystkim ablacja jest na tyle nieinwazyjna, że nie uszkadza powierzchni nawet najdrobniejszych detali. Jest szybko, bez odpadów a dodatkowo mamy kontrolę nad intensywnością czyszczenia, czyli nie tracimy nagle z dnia na dzień klimatycznej fasady poprzez zastosowanie inwazyjnych technik, które bezpowrotnie ścierają nie tylko brud, ale też często cały historyczny charakter budynku – mówi Łukasz Juśkiewicz, inwestor VP Piotrkowska 96.
Polska firma IR Laser była odpowiedzialna również za oczyszczanie m.in. starożytnego rzymskiego łuku triumfalnego z III wieku w Reims we Francji, dekoracji sali w Muzeum Sztuki i Rzemiosła w Wiedniu czy pomieszczenia willi Karla i Giselli Lanz w Mannheim w Niemczech.
Kamienica Siemensa to inwestycja zlokalizowana przy ul. Piotrkowskiej 96 w Łodzi. Obiekt został wpisany do rejestru zabytków jako charakterystyczny przykład modernizmu w architekturze. Jego budowa rozpoczęła się w 1912 roku i nadzorowana była przez niemieckiego projektanta Karla Janisha. Pierwotnie budynek był siedzibą Towarzystwa Akcyjnego Polskich Zakładów Elektrotechnicznych „Siemens”, a po wojnie kilku znanych redakcji prasowych. W odrestaurowanej kamienicy powstanie 87 luksusowych mieszkań oraz lokale usługowe, a także strefa wellness dostępna wyłącznie dla mieszkańców. W procesie renowacji biorą udział najlepsi specjaliści m.in. architekt Jakub Krzysztofik oraz architektka Hanna Pietras. Inwestorem jest spółka VP Piotrkowska 96, której celem jest zachowanie detali architektonicznych w nienaruszonym stanie i przywrócenie budynkowi dawnej świetności: https://kamienicasiemensa.pl/
2/3 małych producentów ma problem z płatnościami od kontrahentów
100 zamiast 600 euro.
MSD Polska kolejny rok z rzędu utrzymuje prestiżowy status
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier
Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.
Polityka
J. Scheuring-Wielgus: Napięcia geopolityczne wymagają silniejszego zjednoczenia państw Europy. To lekcja z II wojny światowej

Parlament Europejski podczas specjalnej sesji w Strasburgu uczcił 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej. – Jesteśmy zdeterminowani, by stanąć razem i powiedzieć jasno i stanowczo: nigdy więcej – podkreśliła przewodnicząca PE Roberta Metsola. Zarówno kombatanci, których obecność uświetniła uroczystość, jak i europosłowie podkreślali, że projekt utworzenia europejskiej wspólnoty był odpowiedzią na ówczesne zagrożenia dla pokoju, o który nieustannie trzeba wspólnie dbać.
Ochrona środowiska
Budownictwo modułowe coraz popularniejsze w samorządach. Teraz rozwój sektora jest napędzany przez KPO

Rozwój budownictwa modułowego jest coraz bardziej zauważalny w inwestycjach samorządowych. Wpływa na to przede wszystkim szybsze tempo prowadzonych prac w porównaniu z tymi, w których wykorzystywane są tradycyjne technologie budowlane. Istotną kwestią jest również spełnianie warunków środowiskowych, w tym wysoka efektywność energetyczna budynków, która ma wpływ na możliwość uzyskania dofinansowania z Krajowego Planu Odbudowy. Samorządowcy mają już niewiele czasu na finalizację dotowanych inwestycji. Termin upływa 31 sierpnia 2026 roku.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.