Komunikaty PR

Co łączy katedrę Notre Dame z łódzką kamienicą?

2024-07-12  |  10:24

Co łączy katedrę Notre Dame w Paryżu, łuk triumfalny we Francji i bazylikę w Krakowie z jedną z łódzkich kamienic? Te ikoniczne budowle nie tylko zachwycają swoją architekturą, ale także przechodzą odnowę dzięki innowacyjnej technice oczyszczania laserowego, przywracającej im dawny blask. Za wszystkim stoi jedna firma z Polski.

Katedra Notre-Dame w Paryżu to jedna z najsłynniejszych budowli sakralnych na świecie. Co roku odwiedza ją około 12 milionów turystów. Pożar w 2019 roku, w którym spłonął doszczętnie dach oraz fragmenty kamiennego sklepienia, wstrząsnął całym światem. Od pięciu lat trwają intensywne prace rekonstrukcyjne, mające na celu przywrócenie jej dawnej świetności. Polska firma specjalizująca się w laserowym oczyszczaniu detali architektonicznych zaangażowała się w renowację, usuwając sadzę i zanieczyszczenia zawierające ołów bez ryzyka uszkodzeń i narażania na wdychanie szkodliwego pyłu.

Jak odnawiać, aby nie zaszkodzić?

W ostatnich latach głośno było o przypadkach nieudanych konserwacji zabytkowych obiektów. Przykładem może być zamek Matrera w Hiszpanii, którego odbudowa wzbudziła wiele kontrowersji, bowiem zachowane resztki dawnych murów włączono w nową konstrukcję. Niefachowa konserwacja nierzadko doprowadza do nieodwracalnych zmian. Naruszenie właściwości chemicznych oryginalnej elewacji może uniemożliwić przywrócenie obiektowi oryginalnego wyglądu i zmniejszyć jego wartości artystyczne i historyczne. 

Nasi specjaliści odwiedzili z laserem już 11 państw, ale to właśnie Polska jest krajem, gdzie wykonaliśmy najwięcej prac. Jedną z najbardziej efektownych wizualnie realizacji jest Kamienica Siemensa przy Piotrkowskiej 96 w Łodzi. Technologia oczyszczania laserowego staje się standardem w renowacjach cennych obiektów zabytkowych i wynika to z jej głównej zalety, jaką jest bezinwazyjność. Daje przewagę nad wszelkimi innymi technologami, zwłaszcza w przypadku bardzo zniszczonych powierzchni – mówi Bartłomiej Łotys, właściciel firmy IR Laser. 

Krakowska Bazylika Mariacka to kolejny przykład wykorzystania technologii laserowego oczyszczania. Dzięki temu unikalne zdobienia i detale architektoniczne pozostaną nienaruszone. Konserwacji podlegają m.in. wieża kościoła i korona królewska znajdująca się na szczycie hejnalicy. Prace przy tym ostatnim elemencie zostały już wykonane i miały na celu powstrzymanie dalszej destrukcji zabytku. Koronę oczyszczono, dokonano niezbędnych napraw i wykonano nowe złocenia. Prace zakończą się w 2025 roku.

Technologia laserowa umożliwia nam wykonywanie niezwykle precyzyjnych prac, takich jak odkrywanie zamalowanych malowideł czy czyszczenie powierzchni w taki sposób, aby zachowała swój zabytkowy charakter. Każda wykonana przez nas realizacja to ogromny powód do dumy, bowiem przywracamy świetność wyjątkowym i niepowtarzalnym obiektom architektonicznym w Polsce i Europie – dodaje Bartłomiej Łotys.

Polskie perełki

Kamienica Siemensa w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 96 to perła architektury na miarę prestiżowej zabudowy Berlina czy Wiednia. Budynek wyróżnia styl klasycznego modernizmu — monumentalna fasada, ogromne przeszklenia, unikatowe detale i zdobienia, niepowtarzalna stolarka okienna, kamienna elewacja. Ponad 100-letnia kamienica pierwotnie była siedzibą firmy Siemens, a po wojnie zajmowały ją znakomite redakcje prasowe. Dzięki przeprowadzeniu precyzyjnych prac renowacyjnych i konserwatorskich budynek zachowa swój oryginalny, unikalny wygląd, mając szansę stać się jednym z najbardziej reprezentacyjnych obiektów na łódzkiej starówce. W kamienicy powstaną luksusowe apartamenty i lokale usługowe. 

Decyzja o renowacji tego konkretnego budynku wynika z jego wyjątkowej architektury – całe centrum Łodzi jest secesyjne a tu mamy kamienicę jakby przeniesioną z innego nowego świata. Kamienna fasada a w szczególności wszelkie w niej zdobienia są bardzo wymagające jeśli chodzi o renowację. Długo szukaliśmy właściwej techniki czyszczenia piaskowca. Laser okazał się idealny z kilku powodów. Przede wszystkim ablacja jest na tyle nieinwazyjna, że nie uszkadza powierzchni nawet najdrobniejszych detali. Jest szybko, bez odpadów a dodatkowo mamy kontrolę nad intensywnością czyszczenia, czyli nie tracimy nagle z dnia na dzień klimatycznej fasady poprzez zastosowanie inwazyjnych technik, które bezpowrotnie ścierają nie tylko brud, ale też często cały historyczny charakter budynku – mówi Łukasz Juśkiewicz, inwestor VP Piotrkowska 96.

Polska firma IR Laser była odpowiedzialna również za oczyszczanie m.in. starożytnego rzymskiego łuku triumfalnego z III wieku w Reims we Francji, dekoracji sali w Muzeum Sztuki i Rzemiosła w Wiedniu czy pomieszczenia willi Karla i Giselli Lanz w Mannheim w Niemczech.

Kamienica Siemensa to inwestycja zlokalizowana przy ul. Piotrkowskiej 96 w Łodzi. Obiekt został wpisany do rejestru zabytków jako charakterystyczny przykład modernizmu w architekturze. Jego budowa rozpoczęła się w 1912 roku i nadzorowana była przez niemieckiego projektanta Karla Janisha. Pierwotnie budynek był siedzibą Towarzystwa Akcyjnego Polskich Zakładów Elektrotechnicznych „Siemens”, a po wojnie kilku znanych redakcji prasowych. W odrestaurowanej kamienicy powstanie 87 luksusowych mieszkań oraz lokale usługowe, a także strefa wellness dostępna wyłącznie dla mieszkańców. W procesie renowacji biorą udział najlepsi specjaliści m.in. architekt Jakub Krzysztofik oraz architektka Hanna Pietras. Inwestorem jest spółka VP Piotrkowska 96, której celem jest zachowanie detali architektonicznych w nienaruszonym stanie i przywrócenie budynkowi dawnej świetności: https://kamienicasiemensa.pl/

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Gospodarka BRAK ZDJĘCIA
2024-07-26 | 08:00

2/3 małych producentów ma problem z płatnościami od kontrahentów

Od 26 miesięcy indeks PMI przemysłu utrzymuje się poniżej granicy 50 punktów, co wskazuje na spadek aktywności gospodarczej w tym sektorze. Ograniczenie produkcji idzie w parze ze
Gospodarka BRAK ZDJĘCIA
2024-07-25 | 12:00

100 zamiast 600 euro.

100 zamiast 600 euro. Najczęstsze przyczyny odmawiania przez linie lotnicze wypłaty odszkodowań Podróżowanie samolotem to wygodny sposób przemieszczania się, ale wiąże się z opóźnieniami, odwołaniami lotów
Gospodarka BRAK ZDJĘCIA
2024-07-25 | 10:00

MSD Polska kolejny rok z rzędu utrzymuje prestiżowy status

MSD Polska po raz czwarty z rzędu otrzymała prestiżowy status centrum badawczo-rozwojowego, przyznawany przez Ministra Rozwoju i Technologii. Status ten potwierdza nieustanne

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

DlaWas.info

Krynica Forum 2024

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Grupa PGE wciąż zwiększa wydatki na inwestycje. Po raz pierwszy przekroczyły 4,5 mld zł

W pierwszych sześciu miesiącach br. wydatki inwestycyjne PGE zwiększyły się do poziomu 4,64 mld zł wobec 3,95 mld zł w analogicznym okresie rok wcześniej. Spółka podkreśla, że jest to odpowiedź na dynamiczne zmiany zachodzące na rynku energetycznym i konieczność adaptacji do nowych realiów regulacyjnych. – Nasze najważniejsze inwestycje w drugiej połowie tego roku to zamknięcie finansowania największej, wielkoskalowej morskiej farmy wiatrowej Baltica 2 oraz finalizacja inwestycji w naszym segmencie gazowym – zapowiada Dariusz Marzec, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Transport

M. Lasek: Z rozwojem cargo nie ma co czekać na nowe lotnisko centralne. Zachęty podatkowe mogłyby pomóc

– Istniejąca sieć lotnisk ma duży potencjał dla rozwoju lotniczego cargo – ocenia Maciej Lasek, pełnomocnik rządu ds. budowy CPK. Jego zdaniem świetne możliwości mają dziś m.in. porty lotnicze w Katowicach i Łodzi, nie ma więc co czekać z rozwijaniem cargo na powstanie nowego centralnego lotniska w Baranowie. Wśród działań, które trzeba podjąć, ekspert wymienia m.in. rozbudowę floty cargo w LOT, zachęty podatkowe wpływające na opłacalność transportu lotniczego i usprawnienie systemu odpraw cargo.

Ochrona środowiska

Przez betonozę miasta coraz częściej zmagają się ze skutkami powodzi błyskawicznych. Rozwiązaniem jest zwiększanie terenów zielonych

W ciągu kilkudziesięciu ostatnich lat średnia temperatura w Polsce wzrosła o 2°C. Każda kolejna dekada jest cieplejsza od poprzedniej, a zmianom tym towarzyszą coraz częstsze i bardziej ekstremalne zjawiska pogodowe. Zespół doradczy PAN ds. kryzysu klimatycznego ocenia, że są one dodatkowo wzmacniane przez lokalne cechy klimatu miejskiego. To prowadzi m.in. do błyskawicznych powodzi wynikających z uszczelniania powierzchni i niedoboru zieleni. – Im więcej terenów zielonych, tym więcej możliwości wsiąkania i retencjonowania wody. Przyszłością są zielone miasta – ocenia hydrolog dr Jarosław Suchożebrski.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.